Statisíce ptáků ročně zahyne v ČR z důvodu nárazu do prosklených ploch. Nejedná se jen o známé příklady nárazů do nezabezpečených prosklených protihlukových stěn. Stejně často narážejí ptáci do daleko menších skleněných ploch na rodinných domcích, panelových domech, školách, administrativních budovách, zastávkách hromadné dopravy ale i na kůlnách, sklenících atd.
Ve sklech se často zrcadlí okolí, ptáci proto sklo nemají šanci vidět foto: Wildlife World
A právě na tyto menší prosklené plochy, většinou v soukromém vlastnictví, se zde zaměříme. Účinná opatření musí být totiž trochu rozdílná oproti liniovým stavbám. Nelze asi předpokládat, že si majitel polepí okna v obýváku tak, aby musel celý den svítit nebo že po instalaci ochrany bude jeho dům připomínat zamřížované vězení – nejúčinnějším řešením jsou totiž proužky přes celou plochu okna s mezerami jen cca 10 cm. Ale nezoufejme, existují i jiná decentnější řešení, využitelná na prosklených plochách v domech nebo bytech.
I tento jestřáb lesní zahynul zbytečně foto FLAP
Seznámíme vás zde s přehledem takových řešení, ale i s mýty, které se kolem účinné ochrany tradují. V dalších kapitolách webu najdete výrobky, které můžete zakoupit v internetovém obchodě Zelená domácnost, ale i tipy na ochranu, kterou si, při troše šikovnosti a času, můžete snadno udělat sami.
Jeden den na jedné zastávce foto: DESOP
V současnosti se sklo stává stále častěji používaným stavebním materiálem. Velké skleněné plochy se využívají nejen na velké kancelářské objekty, ale třeba i na obchodní plochy nebo osluněné části nových pasivních rodinných domů. Přitom tyto plochy, ale i běžná okna, představují pro ptáky smrtelné nebezpečí, pokud nejsou doplněna vhodnými bezpečnostními opatřeními.
Tohle zmátne člověka, natož ptáka – Raiffeisen pojišťovna – Foto ČSO
Letící pták totiž v prosklené ploše nevidí překážku, ale naopak zrcadlící se krajinu. Plochu proto považuje za prostor vhodný k průletu. Toto riziko se ještě zvyšuje s použitím „zrcadlového“ skla, využitím rohových oken nebo oken za sebou.
Architektonicky možná zdařilé, bohužel pro ptáky smrtelně nebezpečné foto: DESOP
Volný průlet? Bohužel ne Foto ČSO
S postupným nárůstem využití skla v lidských stavbách, ale i rozmachem lidské výstavby do ptačích migračních koridorů, se proto nelze divit, že počty ptáků zabitých nárazy do skel neustále rostou.
Prosklené plochy tohoto pasivního domu jsou pro ptáky velmi nebezpečné
Ptáci však nejsou v nebezpečí jen v migračních koridorech, ale i ve městech či vesnicích, kam létají za potravou nebo hnízdit. Často i jen malý otevřený pařník na pěstování zeleniny na zahradě, bez účinné ochrany, ukončí život mnoha ptákům. Rozhlédněme se kolem sebe a podívejme se, kolik takových pastí jsme každý z nás pro „své“ ptáky nevědomky přichystal.
Naštěstí řešení existují!
V současnosti se traduje mnoho mýtů o funkčnosti, v současnosti používaných, „ochran“ ptáků před nárazy do prosklených částí budov.
O tom, jak tato opatření „fungují“ svědčí i fakt, že po ničení přirozeného životního prostředí jsou právě nárazy do skel druhou nejčastější příčinou úmrtí ptáků způsobené člověkem.
Kvůli špatným nebo žádným opatřením zahyne v Evropě při nárazech do skel neuvěřitelných 100 milionů ptáků ročně. Pro představu je to 5x více, než při úrazech ptáků na drátech vysokého napětí a 10x více, než kolik jich uloví domácí kočky.
prosklená zastávka MHD bez funkčních opatření připraví o život mnoho ptáků foto: DESOP
Toto jsou nejčastější mýty o funkční ochraně:
Siluety dravců.
Osamělá silueta samolepky dravce ptáky nezastraší ani neochrání. Na tvaru samolepky vůbec nezáleží. Jen dostatečné množství samolepek v jakémkoliv tvaru pomůže ptákům registrovat okno jako nebezpečnou překážku.
České dráhy stále věří, že jeden dravec funguje – foto: ČSO
Samostatná samolepka jakéhokoliv tvaru (vč. speciálních samolepek s UV efektem)
Osamocená samolepka nalepená na okně, ptáky nezastraší. Jedna samolepka pokrývá velmi malou plochu okna, a tak ptáky dostatečně neupozorní na hrozící nebezpečí.
I tomuto vrabci jedna silueta život nezachránila foto: DESOP
Silueta sovy
Ptáci velmi rychle poznají, že pro ně (obvykle plastová) silueta sovy není hrozbou. Tento typ odstrašování je pro ochranu ptáků před kolizí se sklem neúčinný.
Magnetické pole
Některé odpuzovače ptáků využívají magnetické pole, které teoreticky naruší geomagnetickou orientaci ptáků a přinutí je vyhnout se okolí odpuzovače. Tato metoda je však naprosto neúčinná pro ochranu před nárazy do skla.
Podrobné informace o tom, jak ptáky ochránit, naleznete v kapitole Jak můžeme pomoci – Ochrana ptáků před nárazy do skel.